Ako lepšie využiť svoje peniaze - postup pri zmene fondu vrámci jednej DSS
Technické aspekty aktívnej správy úspor v II. pilieri sporiteľom.
Základné informácie o aktívnej správe úspor
Cieľom aktívnej správy úspor v II. pilieri sporiteľom je dosiahnuť vyšší dôchodok (výnos) ako len pasívnym investovaním (aj keď povinným) do II. piliera.
Realizácia tohto cieľa je založená na aktívnej správe úspor prostredníctvom zmeny fondu z rastového na konzervatívny a naopak.
Zmena fondu sa realizuje podľa investičnej stratégie, ktorej cieľom je:
1. dosiahnuť vyšší výnos, avšak minimálne na úrovni najvýnosnejšieho fondu
2. dosiahnuť menšiu volatilitu výnosovosti, avšak minimálne na úrovni najmenej volatilného (konzervatívneho) fondu.
Legislatívne je táto možnosť upravená v zákone č. 43/2004 o starobnom dôchodkovom sporení. Legislatíva umožňuje zmenu fondu v rámci tej istej DSS (§ 93 zákona č. 43/2004 o starobnom dôchodkovom sporení v znení neskorších predpisov) bez poplatku a bez časového obmedzenia (okrem obmedzenia v §91). Znamená to, že sporiteľ môže kedykoľvek a bez poplatku zmeniť fond v rámci tej istej DSS.
Z pôvodného fondu (napr. rastového) sa na základe aktuálnej hodnoty dôchodkovej jednotky a počtu nasporených dôchodkových jednotiek zistí hodnota nasporeného majetku sporiteľom, za ktorý sa nakúpi príslušný počet dôchodkových jednotiek v iného fondu (napr. konzervatívneho) za cenu aktuálnej dôchodkovej jednotky platnej v nasledujúci deň. Legislatíva prikazuje DSS pri zmene fondu vypočítať hodnotu úspor sporiteľa ku dňu „t“ a nakúpiť jednotky iného fondu ku dňu „t+1“. Znamená to, že sporiteľ dokáže realizovať zmenu takmer okamžite pri minimálnych stratách z času redemácie (odkúpenia dôchodkových jednotiek). Len pre príklad uvádzame, že pri investovaní do podielových fondov je čas redemácie niekedy až 14 dní, čo znamená, že investor k momentu zadania príkazu na odpredaj podielov ani nevie, za akú cenu vlastne podiely predal.
Príklad zadania príkazu na zmenu fondu v AXA d.s.s., a.s.
Realizácia zmeny fondu je veľmi jednoduchá. Popíšeme si ju v krokoch:
1. Nalogovanie do osobného účtu na stránke www.axa-sk.com.
Do prehliadača zadáme adresu www.axa-sk.com a klikneme na ikonu „osobný účet“.
Zadáme číslo zmluvy a PIN a klikneme na „prihlásiť“.
Po nalogovaní sa dostávame na hlavnú stránku osobného dôchodkového účtu spravovaného AXA.
2. Zadanie príkazu na zmenu fondu
Na hlavnej stránke prejdeme do sekcie „Moje zmluvy“.
Vyberieme si zmluvu (mali by sme mať iba jednu J) a klikneme na ňu.
Následne klikneme na ľavej lište na kolonku „Prestup medzi fondami“.
Po otvorení okna sa zobrazí informácia o možnostiach zmeny fondov a zároveň o aktuálnom fonde, v ktorom si sporíme (skôr investujeme). Môžeme zadať príkaz na zmenu fondu.
Po zadaní pokynu na sa objaví potvrdzujúca stránka so zadaným pokynom a ďalšími informáciami. Po reálnosť celého procesu som ho celý absolvoval na vlastnom účte ku dňu 9.10.2009.
Požiadavku na zmenu fondu si okamžite po zadaní môžete skontrolovať v sekcii „Moje požiadavky“.
Toto je celý proces zmeny fondu. Nasledujúci deň si môžete po nalogovaní skontrolovať realizáciu zmeny fondu.
3. Upozornenie
Zdôrazňujem, že toto nie je odporúčanie na zmenu fondu v tomto čase. Celý proces popísaný vyššie len názorne približuje technické aspekty celého procesu zmeny fondu v rámci tej istej DSS na účely vykonávania aktívnej správy úspor v II. pilieri. Odporúčania na zmenu fondu sú súčasťou investičnej stratégie, ktorá v tomto príspevku nie je popisovaná.
Sporeniu zdar!